Jak správně zrušit živnostenský list: Kompletní postup krok za krokem
- Důvody pro zrušení živnostenského oprávnění
- Termíny a lhůty pro ukončení živnosti
- Podání žádosti na živnostenském úřadě
- Povinné doklady k zrušení živnosti
- Oznámení finančnímu úřadu a správě sociálního zabezpečení
- Vypořádání závazků vůči obchodním partnerům
- Archivace dokladů po ukončení podnikání
- Daňové povinnosti při ukončení živnosti
- Zdravotní a sociální pojištění po zrušení
- Možnost přerušení místo zrušení živnosti
Důvody pro zrušení živnostenského oprávnění
Živnostenský úřad může přistoupit ke zrušení živnostenského oprávnění z několika závažných důvodů. Nejčastějším důvodem je situace, kdy podnikatel závažným způsobem porušuje podmínky stanovené živnostenským zákonem. To zahrnuje například opakované nedodržování hygienických předpisů v provozovně, nerespektování bezpečnostních norem nebo provozování činnosti bez potřebné odborné způsobilosti.
Dalším významným důvodem pro zánik živnostenského oprávnění je ztráta bezúhonnosti podnikatele. K tomu dochází zejména v případech, kdy je podnikatel pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin spáchaný v souvislosti s podnikáním nebo s předmětem podnikání. Živnostenský úřad v takovém případě musí přistoupit ke zrušení oprávnění, jelikož bezúhonnost je jednou ze základních podmínek pro provozování živnosti.
Na vlastní žádost podnikatele může také dojít ke zrušení živnostenského oprávnění. Tento proces je poměrně jednoduchý a přímočarý, kdy podnikatel pouze písemně oznámí živnostenskému úřadu své rozhodnutí ukončit podnikatelskou činnost. Úřad následně provede výmaz z živnostenského rejstříku k požadovanému datu.
Živnostenské oprávnění může být také zrušeno v případě, že podnikatel neprovozuje živnost po dobu delší než 4 roky. Výjimkou jsou situace, kdy podnikatel oznámil přerušení provozování živnosti. V takovém případě se doba přerušení do uvedené lhůty nezapočítává. Stejně tak může dojít ke zrušení, pokud podnikatel nesplní povinnost odstranit závady zjištěné při kontrole provozovny ve stanovené lhůtě.
V případě vázaných a řemeslných živností může být důvodem pro zrušení oprávnění také ztráta odborné způsobilosti. To se týká například situací, kdy odpovědnému zástupci je zrušeno povolení k pobytu na území České republiky nebo kdy dojde k úmrtí odpovědného zástupce a podnikatel ve stanovené lhůtě neustanoví nového.
Specifickým případem je situace, kdy podnikatel neplní své daňové povinnosti vůči státu. Finanční úřad může v takovém případě podat podnět živnostenskému úřadu ke zrušení živnostenského oprávnění. Stejně tak může být oprávnění zrušeno na návrh orgánu sociálního zabezpečení, pokud podnikatel neplní své závazky v oblasti sociálního pojištění.
Živnostenský úřad může také přistoupit ke zrušení oprávnění v případě, že podnikatel poskytuje nebo zprostředkovává spotřebitelský úvěr v rozporu se zákonem. Toto opatření bylo zavedeno jako ochrana spotřebitelů před nekalými praktikami v oblasti poskytování úvěrů. Podobně může být živnostenské oprávnění zrušeno, pokud podnikatel porušuje podmínky stanovené zvláštními právními předpisy vztahujícími se k jeho podnikatelské činnosti.
Termíny a lhůty pro ukončení živnosti
Při ukončování živnostenského oprávnění je důležité dodržet stanovené termíny a lhůty, které jsou dány zákonem. Podnikatel může ukončit živnost kdykoliv během roku, přičemž není vázán na konkrétní datum. Oznámení o ukončení živnosti je třeba podat na příslušném živnostenském úřadě, a to buď osobně, nebo prostřednictvím zmocněného zástupce. Podnikatel může také využít možnosti zaslat oznámení poštou nebo prostřednictvím datové schránky.
Živnostenské oprávnění zaniká ke dni uvedenému v oznámení o ukončení živnosti. Pokud podnikatel v oznámení neuvede datum ukončení živnosti nebo uvede datum dřívější než den oznámení, živnostenské oprávnění zaniká dnem doručení oznámení živnostenskému úřadu. Je důležité si uvědomit, že podnikatel může v oznámení stanovit i pozdější datum ukončení živnosti.
V případě úmrtí podnikatele mohou dědicové v provozování živnosti pokračovat, musí to však oznámit živnostenskému úřadu do tří měsíců od úmrtí podnikatele. Pokud tak neučiní, právo provozovat živnost jim zaniká. Správce pozůstalosti může pokračovat v provozování živnosti do skončení řízení o projednání dědictví.
Při přerušení provozování živnosti je podnikatel povinen oznámit tuto skutečnost živnostenskému úřadu. Minimální doba přerušení není stanovena, maximální doba je však omezena na dobu dvou let. Pokud se podnikatel rozhodne pokračovat v provozování živnosti před uplynutím oznámené doby přerušení, je povinen tuto skutečnost předem písemně oznámit živnostenskému úřadu.
V souvislosti s ukončením živnosti je třeba pamatovat také na další povinnosti. Podnikatel musí do 30 dnů od ukončení činnosti podat přihlášku k ukončení zdravotního a sociálního pojištění. Finanční úřad vyžaduje podání daňového přiznání za poslední období podnikání, a to nejpozději do tří měsíců po skončení zdaňovacího období.
Při ukončení živnosti z důvodu uložení sankčního zrušení živnostenského oprávnění začíná běžet tříletá lhůta, během které nemůže podnikatel získat nové živnostenské oprávnění v stejném nebo příbuzném oboru. Tato lhůta se počítá ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění.
V případě, že podnikatel provozuje více živností a chce ukončit pouze některé z nich, musí v oznámení přesně specifikovat, které živnosti ruší. Ostatní živnostenská oprávnění zůstávají v platnosti. Je také možné převést živnostenské oprávnění na jinou osobu, ale pouze v případech stanovených zákonem, například při prodeji podniku nebo jeho části.
Podání žádosti na živnostenském úřadě
Pokud se rozhodnete ukončit své podnikání a zrušit živnostenské oprávnění, je nutné navštívit příslušný živnostenský úřad a podat oficiální žádost o ukončení živnostenského oprávnění. Žádost můžete podat osobně na jakémkoliv živnostenském úřadě v České republice, není nutné navštěvovat úřad v místě vašeho bydliště či podnikání. Při návštěvě úřadu si vezměte s sebou občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti. Samotné podání žádosti je bezplatné a nevyžaduje žádný správní poplatek.
Na živnostenském úřadě budete muset vyplnit standardizovaný formulář, který se nazývá Oznámení o ukončení provozování živnosti. V tomto formuláři uvedete své osobní údaje, identifikační číslo (IČO), předmět podnikání a především datum, ke kterému chcete živnostenské oprávnění ukončit. Je důležité si uvědomit, že živnostenské oprávnění můžete ukončit i zpětně, nicméně doporučuje se podat žádost s dostatečným předstihem.
Úředník na místě zkontroluje správnost vyplněných údajů a může vám pomoci s případnými nejasnostmi. Po podání žádosti živnostenský úřad provede výmaz z živnostenského rejstříku obvykle do 5 pracovních dnů. O provedeném výmazu vás úřad písemně vyrozumí, ale není to jeho povinností. Můžete si však vyžádat potvrzení o ukončení živnostenského oprávnění, které může být užitečné pro další jednání s úřady.
Je důležité mít na paměti, že samotné ukončení živnostenského oprávnění neznamená automatické ukončení vašich povinností vůči ostatním institucím. Po zrušení živnosti musíte samostatně informovat finanční úřad, správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Každá z těchto institucí má své vlastní formuláře a postupy pro ukončení registrace.
Při podávání žádosti na živnostenském úřadě můžete také využít služeb Czech POINTu, který najdete na většině obecních úřadů. Prostřednictvím Czech POINTu lze podat žádost o ukončení živnostenského oprávnění elektronicky, což může být praktické zejména pro ty, kteří nemohou osobně navštívit živnostenský úřad. V takovém případě je však nutné mít elektronický podpis nebo datovou schránku.
Pokud provozujete více živností, můžete ukončit buď všechny najednou, nebo pouze některé z nich. V takovém případě je třeba v žádosti přesně specifikovat, které živnosti chcete ukončit. Úředník vám může pomoci s výběrem správných formulářů a poradit, jak postupovat v případě složitějších situací, například když máte zaměstnance nebo provozovnu.
Po podání žádosti si nezapomeňte uschovat kopii podané žádosti a případné potvrzení o ukončení živnostenského oprávnění. Tyto dokumenty mohou být později potřebné při jednání s dalšími institucemi nebo v případě jakýchkoliv nejasností ohledně data ukončení podnikání.
Povinné doklady k zrušení živnosti
Pro zrušení živnostenského oprávnění je nutné předložit několik důležitých dokumentů na příslušném živnostenském úřadě. Základním dokumentem je občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, který musí být platný a slouží k prokázání identity podnikatele. Spolu s ním je třeba dodat vyplněný formulář oznámení o ukončení podnikání, který je dostupný na každém živnostenském úřadě nebo jej lze stáhnout z webových stránek Czech POINTu.
V případě, že podnikatel provozuje činnost prostřednictvím odpovědného zástupce, je nezbytné doložit také dokumenty související s ukončením této spolupráce. Jedná se zejména o písemné prohlášení o ukončení výkonu funkce odpovědného zástupce. Pokud podnikatel vlastní živnostenský list v listinné podobě, je vhodné jej přinést s sebou, ačkoliv to není striktně povinné, jelikož úřady již pracují s elektronickou evidencí.
Podnikatelé, kteří jsou zapsáni v obchodním rejstříku, musí pamatovat na to, že samotné zrušení živnostenského oprávnění automaticky neznamená výmaz z obchodního rejstříku. Pro tento úkon je nutné podat samostatný návrh na příslušný rejstříkový soud. K tomu budou potřebovat notářsky ověřené dokumenty potvrzující ukončení podnikatelské činnosti.
V situaci, kdy je živnost rušena z důvodu úmrtí podnikatele, musí oprávněné osoby předložit úmrtní list podnikatele a dokumenty prokazující jejich vztah k zemřelému. Pokud dochází ke zrušení živnosti z důvodu rozhodnutí soudu, je nezbytné doložit příslušné soudní rozhodnutí v právní moci.
Pro podnikatele, kteří jsou plátci DPH, je důležité nejprve vyřešit své daňové povinnosti. Před samotným zrušením živnosti by měli na finančním úřadě podat žádost o zrušení registrace k DPH a doložit potřebné dokumenty, včetně posledního daňového přiznání a souvisejících výkazů.
V případě zaměstnávání pracovníků je nutné předložit doklady o ukončení pracovněprávních vztahů a vypořádání všech závazků vůči zaměstnancům. Také je třeba doložit potvrzení o vypořádání závazků vůči správě sociálního zabezpečení a zdravotním pojišťovnám. Tyto instituce vyžadují oficiální oznámení o ukončení samostatné výdělečné činnosti.
Při rušení živnosti z důvodu přechodu na jinou formu podnikání, například založení společnosti s ručením omezeným, je vhodné doložit dokumenty prokazující založení nové společnosti. Tím se usnadní případná administrativa spojená s převodem závazků a pohledávek na nový podnikatelský subjekt.
Je důležité zmínit, že všechny předkládané dokumenty musí být aktuální a právně platné. Kopie dokumentů musí být často úředně ověřené, zejména pokud se jedná o důležité právní listiny. V některých specifických případech může živnostenský úřad vyžádat dodatečné dokumenty podle konkrétní situace podnikatele.
Oznámení finančnímu úřadu a správě sociálního zabezpečení
Po ukončení živnostenského oprávnění je nezbytné informovat příslušné státní instituce. Oznámení finančnímu úřadu musí být provedeno nejpozději do 15 dnů od data ukončení činnosti. Tuto povinnost lze splnit osobně na pobočce finančního úřadu nebo prostřednictvím datové schránky. Při návštěvě finančního úřadu je třeba předložit občanský průkaz a vyplněný formulář o ukončení činnosti. Úředníci následně provedou všechny potřebné změny v registru a vydají potvrzení o ukončení daňové registrace.
Správě sociálního zabezpečení je nutné oznámit ukončení samostatné výdělečné činnosti do 8. kalendářního dne měsíce následujícího po měsíci, ve kterém došlo k ukončení živnosti. Toto oznámení lze provést pomocí standardizovaného formuláře, který je dostupný na pobočkách ČSSZ nebo na jejich webových stránkách. Při osobní návštěvě je důležité přinést doklad totožnosti a případně také potvrzení o ukončení živnostenského oprávnění.
V případě, že podnikatel zaměstnával zaměstnance, musí také zajistit jejich odhlášení z evidence. Toto je nutné provést do 8 dnů od ukončení pracovního poměru. Současně je třeba vypořádat všechny závazky vůči zaměstnancům, včetně výplaty mezd a zákonných odvodů.
Při komunikaci s finančním úřadem je důležité pamatovat na to, že ukončením živnosti nekončí povinnost podat daňové přiznání za poslední období podnikání. To musí být podáno v řádném termínu následujícího roku. Podnikatel by měl také archivovat všechny důležité dokumenty související s podnikáním po zákonem stanovenou dobu.
Správa sociálního zabezpečení po obdržení oznámení o ukončení činnosti provede závěrečné vyúčtování sociálního pojištění. Je třeba počítat s tím, že může vzniknout nedoplatek nebo přeplatek na pojistném, který bude nutné vypořádat. V případě přeplatku správa sociálního zabezpečení částku vrátí na uvedený bankovní účet, v případě nedoplatku je nutné částku uhradit v stanovené lhůtě.
Podnikatel by neměl zapomenout také na zdravotní pojišťovnu, které je rovněž povinen oznámit ukončení samostatné výdělečné činnosti. Toto oznámení musí být provedeno do 8 dnů od ukončení činnosti. Zdravotní pojišťovna následně provede závěrečné vyúčtování zdravotního pojištění a stanoví případný nedoplatek nebo přeplatek.
Je důležité všechna tato oznámení provést včas a řádně, protože jejich zanedbání může vést k uložení sankcí ze strany příslušných úřadů. Doporučuje se také ponechat si kopie všech podaných oznámení a potvrzení o jejich přijetí pro případnou pozdější potřebu. V případě nejasností je vždy lepší konzultovat situaci přímo s pracovníky příslušných institucí, kteří mohou poskytnout aktuální informace a pomoci s správným postupem.
Vypořádání závazků vůči obchodním partnerům
V rámci procesu ukončení podnikatelské činnosti a zrušení živnostenského oprávnění je naprosto zásadní věnovat maximální pozornost vypořádání všech existujících závazků vůči obchodním partnerům. Tento krok je nutné důkladně naplánovat a realizovat ještě před samotným podáním žádosti o zrušení živnostenského oprávnění, aby se předešlo případným komplikacím a právním sporům v budoucnosti. Podnikatel musí provést důkladnou inventarizaci všech aktivních obchodních vztahů a identifikovat veškeré nesplněné závazky vůči dodavatelům, odběratelům a dalším obchodním partnerům.
V první řadě je nezbytné kontaktovat všechny aktivní obchodní partnery a informovat je o plánovaném ukončení podnikatelské činnosti. Tato komunikace by měla probíhat písemnou formou, ideálně doporučeným dopisem nebo emailem s potvrzením o přečtení, aby existoval prokazatelný důkaz o informování partnerů. Je vhodné stanovit přiměřený časový harmonogram pro vypořádání vzájemných závazků a pohledávek, který poskytne dostatečný prostor pro jejich řádné vyřešení.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat dlouhodobým smlouvám a závazkům, které přesahují plánované datum ukončení podnikání. V těchto případech je nutné individuálně projednat možnosti předčasného ukončení smluvních vztahů nebo jejich převodu na jiný podnikatelský subjekt. Důležité je také prověřit všechny smlouvy z hlediska případných sankcí či penále za předčasné ukončení a tyto náklady zahrnout do celkového finančního plánu ukončení podnikání.
Podnikatel by měl také pečlivě zkontrolovat všechny nevyřízené reklamace a záruční závazky vůči zákazníkům. Je nutné zajistit, aby všechny oprávněné reklamace byly vyřešeny před ukončením podnikání, případně sjednat způsob jejich vypořádání i po ukončení živnosti. Zvláštní pozornost je třeba věnovat produktům či službám s dlouhou záruční dobou, kde je potřeba zajistit způsob poskytování záručního servisu i po ukončení podnikatelské činnosti.
V případě existence nedokončených zakázek nebo rozpracovaných projektů je nezbytné dohodnout s klienty způsob jejich dokončení nebo předčasného ukončení. To může zahrnovat vrácení záloh, předání rozpracovaného díla jinému dodavateli nebo dohodnutí kompenzace za nedokončení zakázky. Veškeré dohody o vypořádání nedokončených zakázek by měly být uzavřeny písemně, včetně jasně stanovených podmínek a termínů plnění.
Finanční vypořádání závazků by mělo zahrnovat úhradu všech faktur, doplacení splátkových kalendářů a vyrovnání případných půjček či úvěrů. Je vhodné si vyžádat od obchodních partnerů písemné potvrzení o vypořádání všech vzájemných závazků, které může sloužit jako důkaz v případě budoucích sporů. Podnikatel by měl archivovat veškerou dokumentaci související s vypořádáním závazků po dobu stanovenou zákonem, aby byl schopen prokázat správnost provedených úkonů i po ukončení podnikání.
Archivace dokladů po ukončení podnikání
Po ukončení podnikatelské činnosti a zrušení živnostenského oprávnění je podnikatel povinen archivovat veškeré doklady související s jeho podnikáním. Zákonná povinnost archivace dokladů trvá i po ukončení živnosti, přičemž délka archivace se liší podle typu dokumentů. Účetní záznamy a doklady je nutné uchovávat po dobu 5 let počínajících koncem účetního období, kterého se týkají. V případě daňových dokladů platí archivační povinnost po dobu 10 let od konce zdaňovacího období, ve kterém se uskutečnilo zdanitelné plnění.
Mzdové listy a evidenci o platbách sociálního a zdravotního pojištění je třeba archivovat po dobu 30 let. Tato povinnost je zvláště důležitá pro případné důchodové nároky bývalých zaměstnanců. Dokumentace týkající se pracovněprávních vztahů, jako jsou pracovní smlouvy, dohody o provedení práce či pracovní činnosti, musí být uchovávány minimálně 10 let od ukončení pracovního poměru.
Podnikatel musí zajistit, aby archivované doklady zůstaly čitelné a byly uspořádány tak, aby bylo možné je v případě potřeby rychle dohledat. Při archivaci je důležité dbát na ochranu osobních údajů bývalých zaměstnanců a obchodních partnerů v souladu s GDPR. Dokumenty obsahující citlivé údaje by měly být uchovávány v zabezpečených prostorách nebo v elektronické podobě s odpovídajícím zabezpečením.
V případě elektronické archivace je nutné zajistit, aby dokumenty byly zálohovány a chráněny proti ztrátě či poškození. Elektronicky archivované doklady musí splňovat požadavky na důvěryhodnost, neporušitelnost a čitelnost po celou dobu archivace. Je vhodné pravidelně kontrolovat jejich stav a případně zajistit převod do aktuálních formátů.
Nedodržení archivačních povinností může vést k významným sankcím ze strany kontrolních orgánů. Finanční úřad může při nedoložení požadovaných dokladů vyměřit daň podle pomůcek, což může být pro bývalého podnikatele velmi nevýhodné. Navíc může být uložena pokuta za nesplnění povinnosti uchovávat a archivovat doklady.
Po uplynutí zákonné archivační doby je možné doklady skartovat. Před skartací je však vhodné důkladně zvážit, zda některé dokumenty nebudou potřebné i v budoucnu, například pro prokázání různých nároků nebo při případných sporech. U dokumentů obsahujících osobní údaje je nutné zajistit jejich bezpečnou likvidaci, například skartováním nebo spolehlivým vymazáním elektronických dat.
V případě úmrtí podnikatele přechází povinnost archivace na jeho právní nástupce. Ti musí zajistit uchování dokladů po zbývající zákonnou dobu. Pokud není právní nástupce, přechází tato povinnost na pozůstalé, kteří by měli zajistit řádnou archivaci všech relevantních dokumentů.
Daňové povinnosti při ukončení živnosti
Při ukončení živnostenského oprávnění je nezbytné vypořádat veškeré daňové povinnosti vůči finančnímu úřadu. Podnikatel musí podat daňové přiznání za poslední období podnikání do 30 dnů od ukončení činnosti. Tato lhůta je závazná a její nedodržení může vést k sankčním postihům ze strany finančního úřadu. V případě, že podnikatel ukončuje činnost v průběhu zdaňovacího období, je povinen podat daňové přiznání jak za část roku, kdy podnikal, tak následně i řádné daňové přiznání za celý kalendářní rok.
Důležitým aspektem je také vypořádání záloh na daň z příjmů. Podnikatel musí požádat finanční úřad o stanovení nové výše záloh nebo jejich úplné zrušení. Pokud tak neučiní, může se dostat do situace, kdy bude muset nadále platit zálohy, i když už nepodniká. V souvislosti s ukončením podnikání je také nutné provést inventarizaci majetku a závazků. Podnikatel musí správně ocenit majetek a případně upravit základ daně o vzniklé rozdíly.
Při ukončení živnosti je také nezbytné řešit otázku DPH. Pokud byl podnikatel plátcem DPH, musí podat přiznání k DPH za poslední zdaňovací období do 25 dnů po skončení zdaňovacího období. V případě, že má v majetku hmotný majetek, u kterého uplatňoval odpočet DPH, musí provést jeho vyrovnání dle zákonných podmínek. Zároveň je nutné podat žádost o zrušení registrace k DPH, přičemž finanční úřad může požadovat dodatečné doklady či vysvětlení.
Podnikatelé, kteří vedli účetnictví, musí při ukončení činnosti sestavit účetní závěrku a uzavřít účetní knihy. Je třeba provést důkladnou kontrolu všech účetních zápisů a zajistit archivaci účetních dokladů po zákonem stanovenou dobu. V případě daňové evidence je nutné sestavit přehled o majetku a závazcích a přehled o příjmech a výdajích k datu ukončení činnosti.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Podnikatel musí do 8 dnů od ukončení činnosti informovat příslušnou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Je nutné doplatit případné nedoplatky na pojistném a podat přehled o příjmech a výdajích za poslední rok podnikání. Tyto přehledy se podávají do jednoho měsíce po podání daňového přiznání.
V případě zaměstnávání pracovníků je nutné vypořádat všechny pracovněprávní vztahy, včetně odvodů daně ze závislé činnosti a pojistného. Podnikatel musí zajistit řádné ukončení pracovních poměrů a vystavení potřebných dokumentů pro zaměstnance. Je také důležité archivovat mzdovou dokumentaci po zákonem stanovenou dobu.
Při ukončení živnosti je vhodné ponechat si finanční rezervu na případné dodatečné platby či doměrky, které mohou vyplynout z kontroly finančního úřadu nebo jiných institucí. Dokumentaci související s podnikáním je nutné uchovávat minimálně po dobu, kdy může dojít k doměření daně, tedy zpravidla 3 roky, v některých případech až 10 let.
Ukončení podnikání není selhání, ale příležitost k novému začátku. Je to jako zavřít jedny dveře, aby se otevřely jiné, možná lepší
Radmila Procházková
Zdravotní a sociální pojištění po zrušení
Po zrušení živnostenského oprávnění je nezbytné vyřešit záležitosti týkající se zdravotního a sociálního pojištění. Podnikatel má povinnost do osmi dnů od ukončení činnosti oznámit tuto skutečnost své zdravotní pojišťovně. Toto oznámení lze provést osobně na pobočce zdravotní pojišťovny nebo písemně prostřednictvím formuláře, který je dostupný na webových stránkách pojišťoven. K oznámení je třeba přiložit kopii rozhodnutí o ukončení živnostenského oprávnění.
Způsob zrušení živnosti | Poplatek | Doba vyřízení | Forma podání |
---|---|---|---|
Na vlastní žádost | Zdarma | Do 5 pracovních dnů | Osobně nebo online |
Z moci úřední | Zdarma | 30 dnů | Rozhodnutí úřadu |
Úmrtí podnikatele | Zdarma | Do 5 pracovních dnů | Automaticky |
Uplynutí doby platnosti | Zdarma | Automaticky | Automaticky |
V případě sociálního pojištění je situace obdobná. Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) musí podnikatel oznámit ukončení samostatné výdělečné činnosti nejpozději do osmého dne následujícího kalendářního měsíce. I když podnikatel v době provozování živnosti neodváděl zálohy na důchodové pojištění, protože vykonával činnost jako vedlejší, má povinnost toto ukončení nahlásit.
Je důležité si uvědomit, že i po zrušení živnostenského oprávnění může vzniknout povinnost podat Přehled o příjmech a výdajích. Tento přehled se podává jak zdravotní pojišťovně, tak OSSZ, a to i v případě, že podnikatel během posledního roku podnikání nedosáhl žádného příjmu. Termín pro podání přehledu je stanoven nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy mělo být podáno daňové přiznání za předchozí kalendářní rok.
V případě, že podnikatel byl pouze OSVČ a nemá jiný příjem, měl by si zajistit platbu zdravotního pojištění jiným způsobem. Může se přihlásit na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání, kdy za něj bude zdravotní pojištění hradit stát. Další možností je registrace jako osoba bez zdanitelných příjmů, v takovém případě si však musí zdravotní pojištění hradit sám, a to v zákonem stanovené minimální výši.
Pokud podnikatel dlužil na zdravotním či sociálním pojištění, tyto závazky nezanikají ukončením živnostenského oprávnění. Je nutné je řádně uhradit, případně si dohodnout splátkový kalendář. Neuhrazené pojistné může být později vymáháno včetně penále a může vést k exekučnímu řízení.
V některých případech může být výhodné ponechat si živnostenské oprávnění v platnosti a pouze přerušit podnikání. Tím odpadá povinnost platit zálohy na pojistné, ale není nutné procházet celým procesem rušení a případného nového zakládání živnosti. Přerušení činnosti lze provést na libovolně dlouhou dobu a je možné ji kdykoliv obnovit. I v tomto případě je však nutné splnit oznamovací povinnost vůči zdravotní pojišťovně a OSSZ.
Je také vhodné si uchovat veškerou dokumentaci související s ukončením živnosti, včetně potvrzení o oznámení ukončení činnosti příslušným institucím. Tyto dokumenty mohou být později potřebné při jednání s úřady nebo při prokazování historie podnikatelské činnosti.
Možnost přerušení místo zrušení živnosti
Podnikatelé často řeší dilema, zda svou živnost zcela zrušit, nebo ji pouze dočasně přerušit. Přerušení živnosti představuje flexibilnější alternativu ke kompletnímu zrušení živnostenského oprávnění, která může být v mnoha situacích výhodnější. Při přerušení provozování živnosti zůstává živnostenské oprávnění v platnosti, pouze se dočasně pozastaví podnikatelská činnost. Toto řešení je ideální zejména pro podnikatele, kteří předpokládají, že se k podnikání v budoucnu vrátí.
Během přerušení živnosti není nutné platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění, což představuje významnou finanční úlevu. Je však důležité si uvědomit, že přerušení je nutné nahlásit příslušným institucím - zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Podnikatel může živnost přerušit na libovolně dlouhou dobu, přičemž minimální doba přerušení není stanovena. Maximální doba přerušení také není omezena, teoreticky lze mít živnost přerušenou i několik let.
Proces přerušení živnosti je administrativně mnohem jednodušší než její kompletní zrušení. Stačí podat oznámení na kterémkoliv živnostenském úřadě nebo prostřednictvím Czech POINTu. Za přerušení živnosti se neplatí žádný správní poplatek. V oznámení je třeba uvést datum, od kterého chcete živnost přerušit, případně i datum, kdy plánujete podnikatelskou činnost obnovit. Pokud datum ukončení přerušení neuvedete, můžete živnost kdykoliv později znovu zahájit jednoduchým oznámením.
V případě, že se později rozhodnete v podnikání pokračovat, stačí živnostenskému úřadu oznámit pokračování v provozování živnosti. Není nutné procházet celým procesem založení živnosti znovu, což šetří čas i peníze. Během přerušení živnosti však není možné vykonávat podnikatelskou činnost ani vystavovat faktury. Porušení tohoto pravidla může vést k sankčním postihům ze strany úřadů.
Přerušení živnosti může být strategickým rozhodnutím například při dočasném pracovním poměru, během mateřské dovolené, při dlouhodobém pobytu v zahraničí nebo v období, kdy podnikatel potřebuje čas na přehodnocení své podnikatelské strategie. Na rozdíl od zrušení živnosti není nutné řešit složité administrativní úkony spojené s ukončením podnikání, jako je například vypořádání závazků, archivace dokladů či odhlášení ze všech institucí.
Je však třeba mít na paměti, že i během přerušení živnosti musí podnikatel dokončit všechny daňové povinnosti za období, kdy podnikal. To znamená podat daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení za předchozí období. Důležité je také zvážit, zda během přerušení živnosti nevzniknou nějaké fixní náklady, které by mohly negativně ovlivnit finanční situaci podnikatele. V některých případech může být výhodnější živnost zcela zrušit, zejména pokud podnikatel s jistotou ví, že se k podnikání již nevrátí.
Publikováno: 01. 07. 2025
Kategorie: podnikání