Jak získat řidičský průkaz: Kompletní průvodce krok za krokem

Vydávání Řidičských Průkazů

Podmínky pro získání řidičského průkazu

Chcete konečně získat řidičák? Pojďme si říct, jak na to, a to bez zbytečných složitostí. Od 18 let můžete usednout za volant osobáku - tedy auta do 3,5 tuny. Než se ale vydáte na cestu za řidičákem, budete potřebovat papír od doktora, že jste fit na řízení. Nic složitého, stačí zajít za vaším praktickým.

Teď přichází ta zábavnější část - autoškola. Nejdřív vás čeká teorie, kde se dozvíte všechno o značkách, předpisech a jak se postarat o auto i o zraněné, kdyby se něco semlelo. Pak přijde to hlavní - 28 hodin za volantem s instruktorem. Naučíte se nejen točit volantem, ale hlavně jak přežít v džungli českých silnic.

Bydlíte v Česku? Super, to je další bod splněn. Jen se ujistěte, že nemáte zákaz řízení - to by byla docela překážka, že? Jestli už máte řidičák z jiné země EU, můžete ho jednoduše vyměnit za český, stačí platný doklad a původní řidičák.

Závěrečná zkouška? Nejdřív vás čeká test s 25 otázkami, pak ukážete, jak umíte zaparkovat a couvat. Nakonec přijde jízda městem - žádný stres, prostě ukážete, že umíte bezpečně řídit v běžném provozu.

Když všechno zvládnete, máte 20 dní na to zajít na úřad pro řidičák. Nezapomeňte fotku a doklady! První dva roky budete začátečník, takže opatrně s body. Po dvou letech můžete požádat o dospělácký průkaz na deset let.

Ztratili jste řidičák nebo se vám rozpadl? Žádná panika, stačí to nahlásit a požádat o nový. A když se vdáváte nebo ženíte a měníte příjmení? Do pěti dnů na úřad pro nový průkaz. Jo, a nezapomeňte na poplatky - bez nich to nejede.

Potřebné doklady k žádosti

Jde to získat řidičák? Jasně že jo! Pojďme si říct, co k tomu budete potřebovat, ať se v tom zbytečně neplácáte.

Nejdůležitější je váš občanka nebo pas - bez toho se nikam nedostanete. A nezapomeňte na fotku - však to znáte, ta klasika 3,5 x 4,5 cm. Jen prosím žádné umělecké výstřelky nebo fotky z dovolené!

Další věc, bez které se neobejdete, je potvrzení od doktora, že jste fit na řízení. Zajděte za svým praktickým, ale bacha - nesmí být starší než tři měsíce. A jestli vám už bylo 65, budete tohle potvrzení potřebovat pokaždé, když budete chtít řidičák prodloužit.

Poprvé za volantem? Tak to budete potřebovat ještě papír z autoškoly, že jste všechno zvládli. K tomu samozřejmě i potvrzení o kurzu první pomoci - nikdy nevíte, kdy se může hodit!

Měníte starý řidičák za nový? Nezapomeňte ten starý přinést. Když už ho nemáte, protože vám ho někdo štípnul nebo jste ho ztratili, budete muset na policii pro protokol. Nebo stačí čestně prohlásit, že jste ho ztratili.

Chcete řídit i v zahraničí? K mezinárodnímu řidičáku potřebujete ten český. A kdybyste se třeba vdávala nebo ženil a měnili příjmení, nezapomeňte přinést doklad o změně.

Všechno musí být originál nebo ověřená kopie. A když máte něco v cizím jazyce (kromě slovenštiny), bez soudního překladatele se neobejdete. Zaplatit můžete na místě - hotově nebo kartou, jak je libo.

Nemůžete přijít osobně? Pošlete někoho s ověřenou plnou mocí. Ale pozor, musí tam být jasně napsáno, že může vyřídit řidičák za vás.

Poplatky za vydání řidičského průkazu

Potřebujete nový řidičák? V běžné lhůtě 20 dnů vás to vyjde na 200 korun. Hoří vám termín? Expresní vyřízení do pěti pracovních dnů stojí 700 Kč. A když potřebujete průkaz opravdu na včera, můžete využít super expresní službu do 24 hodin za 4000 Kč.

Ztratili jste řidičák nebo vám ho někdo ukradl? Bohužel zaplatíte stejně jako za nový. Ale nebojte, při výměně prošlého průkazu nebo třeba po svatbě, když měníte příjmení, nemusíte platit vůbec nic.

Platit můžete jak se vám zlíbí - na přepážce hotově nebo kartou, někde přijímají i převod na účet. Jen nezapomeňte, že bez zaplacení vám nový řidičák nevydají.

Chystáte se řídit v zahraničí? Mezinárodní řidičák pořídíte za padesátku. Platí rok nebo tři podle typu, který si vyberete.

Když si spočítáte celkové náklady, připravte si ještě něco navíc. Doktor vás bude stát tři až pět stovek, fotka další dvě. A jestli jdete do autoškoly poprvé, počítejte s částkou kolem deseti až patnácti tisíc - záleží, kde bydlíte a jakou autoškolu si vyberete.

Poplatky jsou stejné po celé republice, mění se jen když se změní zákon. Pro jistotu si ale před cestou na úřad mrkněte na web ministerstva dopravy nebo zavolejte na úřad - ať nemáte zbytečné překvapení.

Doba platnosti řidičského průkazu

Každý z nás se s tím jednou setká - řidičák má platnost jen 10 let. Není to jako za starých časů, kdy platil pomalu navěky. Od roku 2013 máme jasno - deset let a šmitec. A pozor, nepleťte si to s datem, kdy jste udělali zkoušky!

Pro profíky za volantem je to ještě přísnější. Řidiči náklaďáků a autobusů musí na výměnu už po pěti letech. Dává to smysl, že? Přece jen převážejí spoustu lidí nebo nákladu, tak ať je všechno tip ťop.

Pamatujete si ještě na ty růžové papírové řidičáky? Ty už dávno neplatí. A ty novější? S propadlým průkazem si koledujete o pokutu až dva tácy. To by byla zbytečná komplikace, nemyslíte?

Výměna není žádná věda. Můžete začít tři měsíce před vypršením platnosti. Normálně to trvá asi tři týdny, ale když hoří termín, dá se to zvládnout za pět dní. Jen si připlatíte.

Senioři to mají trochu složitější, ale je to pro jejich bezpečí. V pětašedesáti první prohlídka, v osmašedesáti druhá a pak každé dva roky. Bez razítka od doktora to nejede, i kdyby průkaz platil dál.

Ztratili jste řidičák nebo vám ho někdo čórnul? Klid, není to konec světa. Dostanete nový se stejnou platností. A když už měl stejně končit, rovnou vám ho prodlouží na celou dobu.

S českým řidičákem můžete v pohodě brázdit celou Evropskou unii. Chystáte se dál? Pak si radši vyřiďte mezinárodní - ten platí tři roky, pokud vám dřív neskončí ten národní.

Výměna starého průkazu za nový

Máte starší řidičák? Pojďme si říct, co s tím. Pokud jste získali řidičák mezi lednem 2001 a dubnem 2004, měli jste ho vyměnit do konce roku 2013. Teď se hlavně řeší průkazy vydané po květnu 2004 - ty platí deset let a pak šup s nimi na výměnu.

Není to vůbec složité, jako dřív. Můžete zajít na jakýkoliv úřad s rozšířenou působností, klidně cestou z práce v jiném městě. Stačí mít s sebou občanku nebo pas, současný řidičák a jednu fotku - klasika, jako na občanku. Jen pozor, ať na té fotce vypadáte jako vy teď, ne jako před deseti lety!

Normálně to trvá 20 dní a neplatíte ani korunu. Hoří vám termín? Za sedm stovek to máte do pěti pracovních dnů, ale počítejte s tím, že tahle částka je pevně daná.

A co když vás mezitím stavějí policajti? Žádný stres - dostanete na úřadě papír o výměně průkazu, a ten spolu s občankou úplně stačí. Je to vlastně taková dočasná náhražka, než vám vydají nový řidičák.

Nezapomeňte, že starý řidičák musíte při převzetí nového odevzdat. Ztratili jste ho? Vykradli vám auto? V tom případě potřebujete potvrzení od policie a možná si připlatíte za vydání duplikátu.

Hlídejte si datum platnosti, ať nemusíte zbytečně platit pokuty. Jezdit s propadlým řidičákem? To může stát až dva tisíce. Když je průkaz poškozený nebo tam máte staré údaje, radši ho vyměňte. Pokud je ale jen trochu odřený, ale všechno jde přečíst, nemusíte nikam spěchat.

A nebojte, všechna vaše řidičská oprávnění zůstanou stejná. Nemusíte na žádné testy ani prohlídky, tedy pokud to nevyžaduje váš věk nebo zdravotní stav.

Ztráta nebo odcizení řidičského průkazu

Ztratili jste řidičák nebo vám ho někdo ukradl? To je pěkný průšvih, ale nezoufejte - dá se to vyřešit! Nejdřív ze všeho běžte na policii a krádež nebo ztrátu tam nahlaste. Dostanete od nich potvrzení, které se vám bude ještě hodit.

No a pak už hurá na úřad v místě vašeho bydliště. Nezapomeňte si vzít občanku nebo pas, možná budete potřebovat i fotku - i když dneska už většinou fotí přímo na úřadě. Za nový řidičák dáte dvě stovky, když spěcháte a chcete ho do pěti dnů, připravte si sedm set.

Nemůžete čekat ani těch pár dní? Žádný problém! Na úřadě vám můžou vystavit dočasný řidičák na měsíc, se kterým můžete vesele jezdit dál - tedy po České republice, do zahraničí s ním necestujte.

Co když se vám starý řidičák později najde? Neschovávejte ho doma pro štěstí - musíte ho odevzdat na úřad, jinak by vám z toho mohly být nepříjemnosti. Na nový řidičák normálně počkáte asi 20 dní. Do té doby si hlídejte potvrzení o žádosti, kdyby vás náhodou stavěla policejní hlídka.

Mimochodem, celý tenhle proces můžete dneska začít i přes Portál občana z pohodlí domova. Jen pozor - když budete ztrácet řidičák často, úřady to můžou vzít jako nezodpovědnost a můžete mít větší problémy. Takže svůj řidičák opatrujte jako oko v hlavě!

Zdravotní způsobilost řidiče

Než usednete za volant, je vaše zdraví na prvním místě. Každý, kdo chce získat řidičák, musí nejdřív navštívit svého praktického lékaře na prohlídku. Ten vám vystaví posudek, který nesmí být starší než tři měsíce - to je základ.

Co vlastně doktor kontroluje? Koukne se vám na oči, zkontroluje sluch, vyšetří srdce a celkově zhodnotí, jestli jste fit na řízení. Zvlášť důkladně se zaměří na všechno, co by mohlo být při řízení rizikové. Když něco není úplně v pořádku, možná vás pošle na další vyšetření - lepší být si jistý, ne?

A jak je to s kontrolami potom? Profíci za volantem - řidiči náklaďáků a autobusů - musí na prohlídku každé dva roky do padesátky, pak každý rok. My ostatní máme klid až do pětašedesáti, pak kontrola v šedesáti osmi a následně každé dva roky.

Změnil se vám zdravotní stav? Necítíte se za volantem jistě? Neschovávejte to pod pokličku - neoznámení změny zdravotního stavu může znamenat problémy s řidičákem. Někdy vás na prohlídku může poslat i policie, když má pochybnosti.

Co z prohlídky může vzejít? Buď dostanete zelenou bez omezení, nebo vám doktor předepíše nějaké podmínky. Třeba že musíte nosit brýle, neřídit v noci nebo používat speciálně upravené auto. V krajním případě vám může říct, že řízení není momentálně bezpečné.

Za prohlídku si sice musíte zaplatit sami a každý doktor si může říct o jinou částku, ale berte to jako investici do bezpečnosti - svojí i ostatních. Když už není zdravotní stav v pořádku, může dojít i na odebrání řidičáku. Ale nebojte, jakmile se váš stav zlepší, můžete se za volant vrátit.

Kde vyřídit řidičský průkaz

Konečně se můžete rozloučit s dlouhým čekáním na úřadě ve vašem bydlišti! Řidičák si dnes vyřídíte na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností v celé České republice. Skvělé, že? A s online rezervací termínu to jde jako po másle.

Co si vzít s sebou? Nezapomeňte občanku nebo pas, jednu průkazovku 3,5 x 4,5 cm a pokud jste čerstvý absolvent autoškoly, tak samozřejmě i potvrzení o ukončení výcviku. Za standardní vyřízení do 20 dnů dáte 200 korun, když spěcháte, za expresní vydání do 5 dnů zaplatíte 700 Kč.

Víte, že na spoustě úřadů můžete online sledovat, jak jsou zrovna vytížení? Navíc si často můžete žádost předvyplnit z pohodlí domova. Jasně, nakonec tam stejně musíte zajít osobně - přece jen váš podpis a ověření totožnosti jsou nezbytné.

Když už řidičák máte a ztratíte ho nebo vám ho někdo štípne, nepropadejte panice. Duplikát vás vyjde na 200 Kč. U krádeže nezapomeňte na policejní protokol, bude se vám hodit.

A ještě jedna důležitá věc - hlídejte si platnost průkazu. Standardně platí deset let, ale některé skupiny mají kratší dobu. Propadlý řidičák? To může pěkně zamotat hlavu při nehodě s pojišťovnou, nemluvě o tučné pokutě. Radši si to pohlídejte a požádejte o výměnu včas, můžete už tři měsíce před vypršením platnosti.

Lhůty pro vydání průkazu

Tak se podívejme na ty lhůty pro řidičák - není to zrovna nejzábavnější téma, ale je fakt důležité vědět, na čem jsme. Normálně to trvá 20 pracovních dní, než vám ten průkaz vystaví. Jasně, zní to jako věčnost, zvlášť když ten řidičák nutně potřebujete.

Naštěstí existuje i rychlejší varianta - když si připlatíte, můžete mít řidičák už do 5 pracovních dnů. To se hodí třeba když spěcháte na dovolenou autem nebo potřebujete rychle nastoupit do nové práce, kde je řidičák podmínkou.

Znáte to - úřední šiml řehtá a všechno musí být podle pravidel. Když něco chybí nebo není v pořádku, můžou vám to natáhnout klidně o měsíc. To pak člověk skřípe zubama, ale nedá se nic dělat. Proto radši dvakrát zkontrolujte, že máte všechny papíry v cajku.

Končí vám platnost řidičáku? Nenechávejte to na poslední chvíli - můžete o nový zažádat už 3 měsíce předem. To je mnohem lepší než pak zjistit, že nemůžete řídit, protože čekáte na nový průkaz.

Specifická situace je u prvořídiče - tam se čeká, až autoškola dodá všechny papíry na úřad. Takže i když už máte zkoušky v kapse, ještě si chvilku počkáte. A když jste cizinec z EU? To se může protáhnout ještě víc, protože úřady si musí všechno ověřit v zahraničí.

Mezinárodní řidičák je kapitola sama pro sebe - na ten si počkáte 15 dní a rychlovydání v tomhle případě nefunguje. Takže když plánujete cestu do zemí, kde ho budete potřebovat, myslete na to s předstihem.

Řidičský průkaz pro začátečníky

Cesta za řidičákem - co vás skutečně čeká

Konečně vám bylo osmnáct a můžete si splnit sen o vlastním řidičáku. Každý z nás si tím prošel - tou směsicí nadšení a nervozity před první jízdou. Sedíte poprvé za volantem a srdce vám buší jako o závod.

Než se dostanete na silnici, čeká vás pár týdnů v autoškole. Jasně, těch 36 hodin teorie možná zní jako nuda, ale věřte mi - bez znalosti značek a předpisů se za volant prostě nepustíte. Pamatujete si ještě ze školy, jak jste se učili básničky? Tady je to podobné - dopravní značky se stanou vaší novou abecedou.

Pak přichází to nejlepší - praktické jízdy. Minimálně 28 hodin strávíte s instruktorem, který vám ukáže, jak se poprat s řazením, parkováním a různými nástrahami silnic. Ze začátku možná budete mít zpocené dlaně, ale časem zjistíte, že auto je vlastně docela poslušný společník.

Zkouška? Ta má tři části - test, který zvládnete s trochou selského rozumu, pak ukázka, že umíte s autem manipulovat (ano, to znamená i to obávané parkování), a nakonec jízda městem. Není to žádná věda, když se poctivě připravíte.

Po úspěšném zvládnutí všeho dostanete svůj první řidičák. Jen nezapomeňte, že první dva roky jste nováček - poznávací zelené Zetko na autě vám to bude připomínat. Na dálnici to ze začátku nepřehánějte, devadesátka je váš limit.

Pojišťovny pro vás mají speciální programy - někdy dokonce dostanete slevu, když absolvujete kurz bezpečné jízdy. A nejdůležitější rada? Jezděte tak, jak byste chtěli, aby jezdili ostatní. Každý řidič byl jednou začátečník, i ten, co na vás občas troubí.

Mezinárodní řidičský průkaz

Chystáte se vyrazit za hranice a plánujete tam řídit? Pak byste měli zpozornět. Mezinárodní řidičák není jen další kus papíru - je to váš klíč k bezproblémovému řízení v cizině.

Parametr Standardní průkaz Expresní průkaz
Doba vyřízení 20 pracovních dnů 5 pracovních dnů
Správní poplatek 200 Kč 700 Kč
Platnost průkazu 10 let 10 let
Nutnost osobní návštěvy Ano Ano
Fotografii dodává úřad Ano Ano

Získat ho je vlastně docela snadné. Stačí zajít na úřad v místě vašeho bydliště, mít s sebou běžný řidičský průkaz, občanku nebo pas, fotku a padesátikorunu. Nejlepší je, že ho dostanete hned na místě - žádné dlouhé čekání!

Možná vás překvapí, že existují dva druhy těchto průkazů. Pro Evropu většinou vystačíte s tím podle Vídeňské úmluvy, ale třeba v některých exotických destinacích budete potřebovat ten podle Ženevské úmluvy. Radši si to předem proklepněte, ať nemáte zbytečné problémy.

Tenhle průkaz je vlastně takový univerzální překladatel - obsahuje všechny důležité údaje v osmi světových jazycích. Představte si tu úlevu, když vás někde v zahraničí zastaví policista a vy se s ním dokážete bez problémů domluvit!

Jen nezapomeňte, že mezinárodní řidičák není náhrada za ten normální - musíte mít vždycky oba. Je to jako pas a občanka - jeden bez druhého vám v cizině nebude k ničemu.

A co když ho v zahraničí ztratíte? Zachovejte klid, nahlaste to místní policii a po návratu si zažádejte o nový. Celý proces vás vyjde zase jen na těch 50 korun a průkaz dostanete rovnou do ruky.

Platnost tři roky je docela fajn, ale dejte pozor - když se vám změní nějaké údaje v normálním řidičáku, budete potřebovat i nový mezinárodní. Je to prostě jako s každým oficiálním dokumentem - musí být všechno tip ťop.

Řidičský průkaz je víc než jen kus plastu. Je to symbol svobody, zodpovědnosti a důvěry, kterou do vás společnost vkládá.

Radovan Kučera

Skupiny řidičského oprávnění

Řidičák v Česku - co potřebujete vědět?

Nejběžnější je béčko - to je ta klasika, co si děláme v osmnácti. Umožní vám sednout za volant osobáku do 3,5 tuny a svézt až osm kámošů. Kdo by nechtěl mít svobodu vyrazit, kam se mu zachce?

Motorkáři, zpozorněte! Od patnácti můžete začít s malými mopedy do 50 kubíků, co jedou maximálně 45 km/h. Pak je tu celá řada možností - od stoadvacetpůlek přes silnější stroje až po neomezené motorky skupiny A. To už je pořádná jízda!

Profi řidiči mají své specifické skupiny. Náklaďáky začínají céjedničkou do 7,5 tuny, pak je céčko pro větší koráby. A když chcete vozit lidi autobusem, potřebujete déčko. Není to jen tak - musíte mít víc zkušeností a projít náročnějším výcvikem.

Věk je základ, ale to není všechno. Zdravotní prohlídka, teorie, praxe - to všechno musíte zvládnout. Pamatujete si ještě na ty nervy před testem? A což teprve první samostatná jízda!

Pro profíky je to ještě náročnější. Čeká je 140 hodin speciálního školení, kde se naučí všechno od bezpečnosti až po manipulaci s nákladem. A pak ty pravidelné prohlídky - do padesátky každých pět let, pak každé dva roky.

Skvělé je, že s českým řidičákem můžete vyrazit po celé Evropské unii. Prostě nasednete a jedete, kam vás cesty zavedou. Jen nezapomeňte, že každá skupina má své podmínky a omezení. Ale když je splníte, svět je váš!

Publikováno: 17. 04. 2025

Kategorie: doprava